Såsom i en spegel - En konstnär speglar en annan konstnärs verk
”Såsom i en spegel” är en serie av sex förtroliga sessioner där en konstnär speglar en annan konstnärs verk. Varje tillfälle innebär ett nytt möte med exempelvis en inbjuden poet, musiker eller dansare, som genom det egna skapandet tolkar ett av konstverken i biennalutställningen forms of the surrounding futures. Under Kulturnatta har vi bjudit in Ruby Nilsson som har valt att spegla On Venus av P. Staff.
”Såsom i en spegel” genererar möten mellan olika konstnärliga praktiker och låter dem veckla ut och veckla in sig i varandra. Här ges fritt utrymme åt den personliga och subjektiva tolkningen, i hopp om att publiken ska uppmuntras att själva göra likadant.
Ruby Nilsson är dramatiker, regissör och skribent utbildad vid Det Kongelige Danske Kunstakademi. Hennes arbeten kretsar kring relationen mellan text, genus och kropp, med fokus på trans som estetik och filosofi.