Hoppa till innehåll

Programpunkt

Visa i vargtimmen

Ostron Records

Under en timme bjuder Fia Ekberg, Erik Björksten och Amanda Arnborg på egenskrivna sånger med koppling till natten. Dragspel, piano och gitarr ackompanjerar tre röster i oktobermörkret. Varmt välkomna!


***
Fia Ekberg
Fia Ekberg rör sig fritt med sin gitarr mellan pop och hjärtskärande visor med inslag av blues, spoken word och cabaret. Med påtaglig närvaro berättar Fia sin historia utan skyddsnät och fallskärmar, i sånger om att älska, åldras, finnas till, vilja leva så att en går sönder, föräldraskap, ilska och längtan efter försoning. Det är vardagsrealism och storslagen längtan. Värme och vemod. Fias skiva Bangatan fick manifestpriset för årets visa 2022 och är nu aktuell med uppföljaren "Fågeln du broderat blå".

”Med personliga texter och egensinniga melodier bjuder årets vis-skiva på en både ämnesmässig och musikalisk bredd. Rösten, som skimrar av värme och vemod, bär fram den röda tråden av uppriktighet som går igen i alla visor på skivan.” ( Manifestjuryn)

Erik Björksten
När Erik Björksten gör låtar är de på svenska och uppstår ur antingen dragspel eller nån gitarr, som de gjort för otaliga visdiktare genom åren. Ändå känns musiken ny och tar oväntade grepp om den textburna musiktraditionen med både akustiska instrument och elektroniska effekter till hjälp.
Skogar, bäckar och hav möter den urbana samtidsmänniskan och dess utmaningar i en egensinnig akustisk folk-pop med starka melodier och refränger.

Erik har beskrivits som ”En ny stjärna på den göteborgska folkvispopfusionhimlen” av Lira Musikmagasin och med ord som ”Genuin, ärlig och genom-musikalisk” av Kulturbloggen.

2022 kom den egenproducerade debutskivan ”revor i tiden #1” på egna etiketten Ostron Records vilken följdes av en rad konserter och efterföljande singeln Fri 2024.

Amanda Arnborg
Amanda Arnborg är hyllad för sina liveframträdanden som liknats vid en oas i nutidens rusningstrafik där hennes musik varvas med personligt mellansnack i en varm och vass blandning som delvis lockar till skratt, delvis till tårar. Som havet bär hon sin publik, ibland stilla, ibland stormigt, in i framtiden. Tillsammans med gitarristen Erik Björksten bjuder hon på oförglömliga konserter fyllda med jazziga vardagsbetraktelser på svenska och medryckande popslingor. Inspirerad av Barbro Hörberg och vistraditionen kommenterar Amanda Arnborg vår samtid med humor, alvar och kittlande närvaro.

”Harmoniken, rytmiska finesserna och sättet varpå meningsfulla, underfundiga texter framförs motiverar min förtjusning. Fäster mig vid utsökta pendlingar från det sprittande uppsluppna till inslag av lyrisk, melankolisk prägel. Avslöjade efteråt för duon att vad de uträttat rimligen bör klassificeras som nationell toppklass. Duons samarbete är precis så raffinerat som man på förhand hade förmodat. Att de känns autentiska är uppenbarligen en framgångsfaktor.” // Mats Hallberg, Kulturbloggen

Jazzsångpoet // Lira

Programinformation
KategoriMusik
Datum23:e oktober
Tid22:00 - 23:00
AdressStigbergstorget 7 (Visa på karta)
ÅlderIngen
HemsidaIngen hemsida
Pris100:-